Honeywell 242PC100G Pressure Gage Vacuum Amplifier
Honeywell 242PC100G Pressure Gage Vacuum Amplifier Specifications:
  • Excitation: 7.00-16.0 VDC
  • Supply Current: 8.00-20.0 mA
  • Current Sourcing Output: 10 mA
  • Null Offset: 1.00 V
  • Output at Full Pressure: 6.00 V
  • Span: 5.00 V
  • Ratiometricity Error: ±0.50 %Span (7-8V), ±2.00 %Span (9-12V)
  • Stability over One Year: ±0.50 %Span
  • Response Time: 1.00 msec
  • Weight: 85 grams
  • Operating Temperature: -40°to+85°C
  • Storage Temperature: -40°to+85°C
  • Compensated Temperature: -18°to+63°C
  • Shock: MIL-STD-202, Method 213
  • Vibration: MIL-STD-202, Method 204
  • Media Compatibility: Die-cast aluminum housing, O-ring seal, borosilicate glass
  • Pressure Range: 0-100 psi
  • Overpressure: 200 psi
  • Linearity: ±0.50 %Span B.F.S.L.