SAMTEC MTSW13010GS600 Stackable Board Connectors
SAMTEC MTSW13010GS600 Stackable Board Connectors Specifications:
  • Insulator Material: Black Glass Filled Polyester
  • Terminal Material: Phosphor Bronze
  • Plating: Gold or Tin
  • Operating Temp Range: -55°C to +125°C with Gold, -55°C to +105°C with Tin
  • RoHS Compliant: Yes
  • Lead-Free Solderable: Yes
  • Post Height: Specify in INCHES in 0.005" increments
  • Contact Finish: Gold plating (up to 50 μm), Tin plating options available
  • Connector Series: MTSW
  • Configuration: Straight and Right-Angle (RA) versions
  • Maximum Current: 2 A per contact
  • Voltage Rating: 600 V
  • Dimension: Customized post height, standard sizes include 0.1", 0.2", 0.3", 0.4" etc.
  • Temperature Range: -55°C to +125°C